вівторок, 19 серпня 2014 р.

Проект 2 Мінікомбік "не по феншую" Частина 3 - Схема

     Отже, настав час визначитись зі схемою комбіка.
      Найбільш поширеним варіантом для початкового підсилювача з однотактним виходом є різні модифікації схеми Fender Champ. Така схема дає гарний чистий звук, проте для моїх потреб вона не дуже підходить з наступних причин:

   - Вихідна лампа типу 6V6 (6П6С), якої в мене немає в наявності та і в магазині ретроелектроніки вона була доступна тільки під замовлення
     -  Наявність тільки "чистого каналу" ,  і взагалі - орієнтованість звучання на блюз, тобто ніякого "жосткого" звучання від цієї схеми в оригіналі отримати не вийде
   - Кенотронне живлення - ще одна лампа, необхідність у специфічному силовому трансформаторі.

    Мені потрібна була схема з вихідною лампою 6П14П (EL84) і  з можливістю отримання перегрузу.Одноим з  близьких до задуманого виявився підсилювач AX84 HI OCTANE. 
          

     Схема дуже добре документована, порівняно нескладна і допускає числені модифікації.
     Проте, вона не повністю задовільняє  моїм вимогам. У цій схемі в принципі можна отримати і чистий звук і перегруз, проте для цього треба оперувати двома регуляторами рівня, тобто просто переключити чистий-перегруз перемикачем не вийде. Крім того, люди писали про недостатньо якісний чистий звук даної схеми, пов'язуючи це з малою напругою живлення попередніх каскадів (у схемах з хорошим чистим звуком напруги складають від 300В і вище, що дає більший динамічний діапазон) 
     Вирішив перевірити звучання цієї схеми, з невеликими модифікаціями.
     
   Вихідний каскад:
   Було додано резистори R18 R19. R18 призначений для "притягування" сітки лампи до землі. Без цього резистора при несправності регулятора RP8 сітка не має контакту з масою, що призводить до зникнення зміщення лампи і може призвести до її перегріву і пошкодження (за одно і вихідний трансформатор може згоріти).
R19 - так званий "антизвонний резистор", призначений для перешкоджання високочастотній генерації (самозбудженню) каскаду.  Значення цих резисторів можливо будуть коректуватися при налагодженні підсилювача. Вихідний трансформатор - ТВЗ 1-9.

    Темброблок також підкоректував - у мене були хороші потенціометри з одного з попередніх проектів, проте на 500к жодного. Беремо схему темброблока від підсилювача ENGL Fireball (її легко можна модифікувати до класичної маршалівської схеми змінивши пару номіналів деталей)
   
     Третій каскад попереднього підсилювача і катодний повторювач залишаю практично без змін, крім доданого перемикача DEEP (зрізає високі частоти, що може бути корисним на перегрузі)

    Схема перших каскадів практично ідентична оригінальній AX84 HI OCTANE, але додане переключення входу третього каскаду на вихід першого (чистий звук), або другого (перегруз). Також у коло регулятора рівня добавився перемикач "Bright" - підвищення рівня високих частот, що може знадобитися на чистому звуці. Також я додав резистор R2 і конденсатор C1, аналогічно до багатьох маршалоподібних сзем. В процесі настройки можна буде вилучити ці елементи.    
   
     Блок живлення  має класичну схему на RC фільтрах.

    Крім того, блок живлення забезпечує подачу напруги близько 80В відносно землі на нагрівач (накал) ламп преампу. Це потрібно для зниження фону і для забезпечення нормальної роботи лампи 6Н2П у катодному повторювачі. Справа в тому, що  у лампи 6Н2П максимальна напруга між катодом і підігрівачем становить 100В. При роботі у звичайному каскаді зі спільним катодом ця напруга (при заземленні підігрівача) не перевищуватиме декількох вольт, а от у режимі катодного повторювача напруга на катоді може досягати більше половини напруги живлення (в даному випадку 150В), що значно перевищує паспортні значення і може призвести до виходу лампи з ладу. При піднятті потенціалу підігрівача відносно "землі"  напруга катод-підігрівач зменшиться на величину підняття і становитиме 150-80 = 70В що вже цілком вписується в максимальні 100В. Для вищевказаної функції в блок живлення додані елементи R33 R34 C 24.
    
    Трансформатор живлення - тороїдальний потужністю 35Вт від фірми "Торнадо"

    Як завжди, намотали оперативно і якісно (вже замовляв у них 5 трансформаторів для різних проектів, див пост ІСТОРІЯ З ТРАНСФОРМАТОРОМ).

Можна переходити до зборки підсилювача.

Немає коментарів:

Дописати коментар